Workshop na téma Jak si najít práci po střední škole

Autor: Webmaster <webmaster(at)sspbrno.cz>, Téma: 3. Ze života školy, Tento příspěvek byl zveřejněn dne: 17. 12. 2021

     Dne 9.12.2021 se na naší škole konal workshop na téma "Jak si najít práci po střední škole". S dovolením sdílíme zhodnocení celé akce samotnou přednášející, paní Lenkou Mazalovou:

     Fandím všem školám, které jsou otevřené zprostředkovat svým studentům kontakt s realitou a usnadnit jim vstup do praxe!

     Ačkoliv se vůči mladým lidem setkávám občas s předsudky typu, že by všichni chtěli jen studovat a nikomu se nechce dělat, že mají přemrštěné nároky na mzdu, nebo by si představovali rovnou někam nastoupit a stát se ředitelem, musím říct, že realita mě dnes příjemně překvapila. Setkala jsem se s partou prima mladých lidí, kteří si rozhodně uvědomují, že po škole nebudou mít na růžích ustláno a ke vstupu na trh práce mají velký respekt. Hledání zaměstnání je pro ně zatím velká neznámá a za podporu v tomhle smyslu byli vyloženě rádi. Někteří z nich mají za sebou první brigády, někteří se věnují zajímavým koníčkům nebo školním aktivitám a někteří z nich se vzdělávají v oboru i ve volném čase. Sice pochopitelně nemají praxi, ale mají potenciál a mnozí z nich i silné stránky, které by zaměstnavatelé uvítali. Bylo pro ně však novinkou, že všechny tyto aktivity můžou promítnout do svého životopisu a že to, co oni pokládají za samozřejmost, která nestojí za řeč, personalisty zajímá.

     Pokud se tedy setkáte s mladým člověkem na pohovoru a zdá se na první pohled, že nemá co nabídnout, dejte si tu trpělivost a snažte se ho poznat. Případné silácké řeči mnohdy totiž zakrývají jen nejistotu, nebo snahu zazářit za každou cenu. Koneckonců i my všichni jsme museli nějak začít a dnešní mladá generace to rozhodně nemá jednodušší než my. A dnes jsem také viděla, že rozhodně potřebují i ocení pomocnou ruku.

     Bylo by skvělé, kdyby podobné iniciativy byly běžnou součástí vzdělávání a snad tomu tak i je na dalších školách.

     Lenka Mazalová