S Václavem Moravcem nejen o propojení médií a IT

Autor: Webmaster <webmaster(at)sspbrno.cz>, Téma: 3. Ze života školy, Tento příspěvek byl zveřejněn dne: 23. 03. 2022

Propojení žurnalistiky a IT oborů, dezinformace v médiích či aktuální dění na Ukrajině – to je jen stručný výčet témat, která zazněla minulý čtvrtek na besedě našich žáků s novinářem a vysokoškolským pedagogem Václavem Moravcem. V úvodu besedy Václav Moravec žákům připomněl, že žurnalistika a obory založené na informačních technologiích, které mnozí z nich studují, k sobě mají blíž, než si myslíme. Jako zajímavý příklad propojení světa médií a IT uvedl projekt, v němž je umělá inteligence schopna na základě posbíraných informací sama vygenerovat zprávy.

 

Značnou pozornost věnoval Václav Moravec otázce dezinformací v médiích a v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu zmínil také pojem informační válka. Jak se dalo očekávat, velká část dotazů žáků se týkala právě Ukrajiny.

 

„Pan Moravec se s námi podělil o své postřehy k aktuálnímu dění a přiblížil nám nejen příčiny válečného konfliktu na Ukrajině a jeho možné důsledky, ale také nám vysvětlil, jak se dezinformacím spojeným s válkou účinně bránit,“ říká spokojeně Filip Kotolan, žák 3. ročníku oboru Kybernetická bezpečnost.

 

Zájem žáků potkat se tváří v tvář s někým, koho většina lidí zná jen z televizní obrazovky, byl obrovský, a tak aula, v níž se beseda konala, byla zaplněna až do posledního místa. Svého rozhodnutí se akce zúčastnit ale určitě nikdo nelitoval – žáci měli pro Václava Moravce tolik otázek, že se beseda, původně plánovaná na dvě vyučovací hodiny, dokonce protáhla.

 

„Dnešní akce se opravdu povedla, naši žáci byli setkáním s Václavem Moravcem nadšeni. Mě navíc mile překvapili tím, že našemu hostu kladli řadu odborných dotazů a ukázali tak, že se aktivně zajímají o dění kolem sebe,“ neskrývá spokojenost s průběhem besedy ani její organizátorka PaedDr. Jaroslava Bělková, zástupkyně ředitele školy.

 

Po skončení besedy nám Václav Moravec ještě poskytl krátké interview, které můžete zhlédnout na našem Facebooku a YouTube.